تحقیق آماده حكيم عمر خيام

تحقیق آماده   حكيم عمر خيام

فایل تحقیق آماده با موضوع حكيم عمر خيام را می توانید از طریق گزینه هایی که در قسمت پایینی صفحه قرار داده شده دریافت کنید.برای دانلود فایل این مقاله آماده که با فرمت ورد(word) و با پسوند Doc و کاملا قابل ویرایش با فرمت مناسب برای استفاده دانشجویان و دانش آموزان تهیه شده لازم است در ابتدا از قسمت پایین پس از وارد کردن ایمیل پرداخت اینترنتی را انجام داده سپس لینک دانلود مقاله حكيم عمر خيام را مشاهده و همچنین یک نسخه از لینک دانلود تحقیق حكيم عمر خيام که به صورت اختصاصی برای شما پس از پرداخت ساخته شده برایتان به آدرس ایمیلی که قبل از پرداخت وارد کرده اید ارسال خواهد شد.این مقاله کاملا جامع و کامل می باشد و برای ارائه به اساتید،معلمان و همچنین افزایش معلومات مناسب می باشد.در ادامه با ما همراه باشید تا خلاصه ای از این تحقیق را مشاهده کنیم.

در این قسمت شما صرفا بخش ابتدایی این تحقیق آماده را مشاهده می کنید همانطور که می دانید چون این قسمت از تحقیق از فایل ورد کپی شده در آن احتمالا بهم ریختگی فونت ها و یا همخوانی نداشتن مطالب و همچنین نداشتن تصاویری که احتمالا در فایل ورد اصلی موجود است باعث می شود زیبایی فایل اصلی را نداشته باشد برای مشاهده بهترین کیفیت و مطالب به طور کامل ابتدا مبلغ را از طریق درگاه بانکی پرداخت کنید و سپس فایل اصلی را دریافت کنید
:::قسمت ابتدایی تحقیق حكيم عمر خيام(صرفا جهت اطمینان) برای مشاهده فایل کامل و اصلی تحقیق در فرمت ورد پرداخت کنید:::

حكيم عمر خيام

 

حكيم عمر خيام نيشابوري، متولد 29 ارديبهشت 427 هجري شمسي (18 مي 1048 ميلادي) در نيشابور، متوفي 13 آذر ماه 510 هجري شمسي (4 دسامبر 1131 ميلادي). خيام را به عنوان يک شاعر، ستاره شناس، و رياضي دان مشهور مي شناسند؛ ولي شهرت بيشتر او براي رباعـياتش مي باشد.

نام خيام (خيمه دوز) ممکن است که از شغل و حرفه پدرش مشتق شده باشد. خيام تحصيلات خود را در عـلوم و فلسفه در نيشابور و بلخ به خوبي گذرانيد و به سمرقند رفت؛ جايي که رساله مهم خودش را در رابطه با جبر کامل کرد. نام او چنان پرآوازه شد که سلطان سلجوقي، ملکشاه، از او درخواست کرد که جاي ستاره شناس او را گرفته و نظارت ضروري را در رابطه با بازسازي سالنامه بيان کند. او همچنين ماموريت يافت که رصد خانه اي در شهر اصفهان بنا کند و با ديگر ستاره شناسان همکاري نمايد.

امروزه صدها رباعي را به او نـسبت مي دهند؛ که بسياري از آن ها جعـلي و ساختگي است؛ اما هفتاد و دو رباعي از رباعـيات به طور قطع درست و معتبر هستند، که در کتاب شعر شراب نيشابور به قلم خود خيام است.

آرامگاه اين شاعر بزرگ و رياضي دان مشهور ايراني، در باغـي در نـيشابور بنا شده است. اين آرامگاه در سال 1341 هجري شمسي برابر با 1962 ميلادي ساخته شد.

خيام بنابه شواهد در سال۴۳۹ هجرى قمرى ۱۰۴۸( ميلادى ) در شهر نيشابور، ديده به جهان گشود، در دوران کودکي و نوجواني ، مطالعات خود در زمينه علوم آن زمان را در نيشابور آموخت و با توجه به نبوغ ذاتي ،ذهن خلاق و استعداد بالايي که داشت به دست آوردهاى شگرفي دست يافت .

حکيم عمر خيام ظاهرا پس از کسب علوم و معارف عصرخويش رهسپارسمرقند شد و رساله معروف خود درباره جبر را نيز در همين زمان نوشت .

خيام آنگاه راهي اصفهان شد. اين سفر ، همزمان با دوره سلجوقيان بود که مرداني چون اماممحمد غزالي ، شهرستاني ، خواجه نظام الملک ، ابوسعيد ابي الخير، انورى و معزى همگي در اين ايام زندگي مي کردند. در برخي منابع تاريخي آمده است که سلطان ملکشاه سلجوقي به جمعي از دانشمندان از جمله عمرخيام دستور داد که تقويم تازه اى تاسيس کنند. مبداء اين تقويم جديد برابر با نهم رمضان سال۴۷۱ ه ق و مصادف با روز اعتدال ربيعي سال۱۰۷۹ ميلادى بوده است و از آن پس هر نوروز با روز اول بهار يا روز اعتدال ربيعي مصادف شده است.

خيام در واقع با اعمال کبيسه هاى لازم به گونه اى تقويم را وضع کرد که اول سال آنهميشه دريک موقع باشد و به مرور زمان تغيير نيابد، از اين رو تا امروز ، آغاز سال جديد ايرانيان با روز اول بهار منطبق است .

انديشه هاى خيام در رياضي در دو مبحث مجزا تحت عنوان نظريات رياضي( جبر،هندسه ) و نظرياتي در علم حساب و محاسبات عددى مورد بحث قرار گرفته است .  خيام در اثر مهمش در جبر، از تمامي روش هاى که براى حل همه مسايل ممکن در معادلات درجه سوم بود، استفاده مي کرد.

ريشه هايي که خيام براى حل معادلات مي يابد به صورت پاره خط است نه عدد، او همواره مساله را با به دست آوردن ريشه مثبت نه منفي حل شده مي داند و تمام عبارات جبرى را نه با علامات رياضي بلکه با کلمات شرح و بيان مي کند.علامات جبرى که امروزه به کارمي رود قرنها بعد از خيام ابداع شد.

در مجموع خيام مبحث معادلات چند جمله اى رابه مراتب پيشتر از زماني رساند که خود با آن آشنا شده بود.

خيام در عين حال فقيه ، فيلسوف و منجمي بزرگ بود.

وى در فلسفه اسلامي و يوناني استاد بود و اصول پيچيده فلسفه يوناني و افکار و عقايد دانشمندان بزرگ يوناني را با زباني ساده به شاگردانش مي آموخت.خيام در فلسفه داراى بينش عميقي بود و معتقدات ديني اش را نيز با همين بينش مورد بررسي قرار مي داد.

در اشعار خيام که سالها پس از مرگش منتشر شد افکار فلسفي او که تصوير روشن و شفاف از محققي شک انديش ، آگاهي ناخرسند از محدوديت هاى روش علمي ، عالمي که به عبث در جستجوى يافتن تبيين عقلي تناقضات زندگي و مرگ و آفرينش و انهدام و ترکيب و گسيختگي و وجود و عدم مي باشد به خوبي جلوه گر است . بعضي از مورخين معتقدند برخي از عقايد فلسفي خيام که به ظاهر مبحث "شک " درباره جهان ديگر و بقاى روح را نشان مي دهد، باعث شد که وى در دوره حيات خود ، مورد تکفير فقها و علما قرار گيرد. علاوه بر فقهاى متعصب حتي برخي از عرفا مانند عطار نيز پس از مرگ خيام وى را دانشمندى دانسته اند که در تمام زندگيش عقل را بر کشف و شهود ترجيح مي داد، اما جالب اينکه شهرت فعلي خيام به خاطر اشعار زيبا وعرفاني اوست .خيام شخصيتي بود که روحي عصيانگر داشت و عليه مداحي ، خرافات ، جهل و تعصب زمان خويش و نيز عليه پوچي حيات و نظريات جبرگرايانه به پا خواست و با قدرت شگفت آور انديشه و خرد و قدرت کلمات سحرآميزش به مبارزه عليه چنين انديشه هايي توفيق يافت .


مجموع تعداد صفحات این تحقیق:12

:::برای مشاهده فایل کامل و اصلی تحقیق در فرمت ورد پرداخت کنید:::


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file60_1774105_1066.zip14.1k

بسته ویژه افزایش قد

بسته ویژه افزایش قد این متد توسط دکتر فلیپ میلر ابداع شده ایشان فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و همچنین متخصص درمان های طبیعی است. این تمرینات ورزشی برای بعد از بسته شدن صفحات رشد در نظر گرفته شده است که موجب افزایش قد شما به میزان پنج تا دوازده سانتی متر می شود. تمرینات ورزشی این متد ضمن رفع مشکلات ستون فقرات به تدریج با افزایش ضخامت دیسک های غضروفی که بین 25 مهره کمر قرار گرفته اند موجب افزایش قد می شود.به طور مثال وقت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 38,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه

lyrics