لیست کامل طرح های توجیهی

تحقیق آماده مگس

تحقیق آماده   مگس

فایل تحقیق آماده با موضوع مگس را می توانید از طریق گزینه هایی که در قسمت پایینی صفحه قرار داده شده دریافت کنید.برای دانلود فایل این مقاله آماده که با فرمت ورد(word) و با پسوند Doc و کاملا قابل ویرایش با فرمت مناسب برای استفاده دانشجویان و دانش آموزان تهیه شده لازم است در ابتدا از قسمت پایین پس از وارد کردن ایمیل پرداخت اینترنتی را انجام داده سپس لینک دانلود مقاله مگس را مشاهده و همچنین یک نسخه از لینک دانلود تحقیق مگس که به صورت اختصاصی برای شما پس از پرداخت ساخته شده برایتان به آدرس ایمیلی که قبل از پرداخت وارد کرده اید ارسال خواهد شد.این مقاله کاملا جامع و کامل می باشد و برای ارائه به اساتید،معلمان و همچنین افزایش معلومات مناسب می باشد.در ادامه با ما همراه باشید تا خلاصه ای از این تحقیق را مشاهده کنیم.

در این قسمت شما صرفا بخش ابتدایی این تحقیق آماده را مشاهده می کنید همانطور که می دانید چون این قسمت از تحقیق از فایل ورد کپی شده در آن احتمالا بهم ریختگی فونت ها و یا همخوانی نداشتن مطالب و همچنین نداشتن تصاویری که احتمالا در فایل ورد اصلی موجود است باعث می شود زیبایی فایل اصلی را نداشته باشد برای مشاهده بهترین کیفیت و مطالب به طور کامل ابتدا مبلغ را از طریق درگاه بانکی پرداخت کنید و سپس فایل اصلی را دریافت کنید
:::قسمت ابتدایی تحقیق مگس(صرفا جهت اطمینان) برای مشاهده فایل کامل و اصلی تحقیق در فرمت ورد پرداخت کنید:::

مَگَس‌ها یا دوبالان (نام علمی: Diptera) از بزرگترین گروه‌های حشرات است که در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰۰۰ نوع از آن‌ها وجود دارد.

مگس‌ها دارای دو جفت بال جلویی مشخص هستند. دو جفت بال عقبی آنها تبدیل به بالچه چاقوشکل به نام توازنگر (هالتر یا بالانسیـِر) شده‌است.

مگس از کثیف‌ترین و گستاخ‌ترین حشرات است. بیشتر در کشورهای گرم و جاهای کثیف زندگی می‌کند. این حشره پس از آنکه از تخم بیرون آمد نخست به صورت لارو است و سپس در عرض ۲ هفته پر در آورده و به شکل یک مگس در می‌آید. چشم مگس مرکب از هزاران چشم کوچک دیگر است و این چشم‌ها وی را قادر می‌سازد در آن واحد به هر طرف نگاه کند. تعداد چشم‌های ریز او در حدود ۴۰۰۰ چشم است و کلیه آن‌ها به شکل مربع می‌باشد.

زبان مگس مانند زبان پروانه لوله‌ای است و بدنش استخوان و ریه ندارد. عمل تنفس به وسیله مساماتی که در قسمت‌های مختلف بدن او وجود دارد انجام می‌گیرد.

پاهای مگس مخصوص خود این حشره است. زیرا این پاها دارای سوپاپ‌هایی است که به وسیله آن مگس قادر است روی شیشه یا سقف اتاق به آسانی راه برود و پایین نیفتد. بدن مگس پوشیده از موهای نازکی است که گاهی آن‌ها را به وسیله پاهای خود تمیز می‌کند.

 

 

 

رژیم غذایی

مگس‌ها به دلیل داشتن رژیم غذایی متفاوت، در مکانهای مختلفی دیده می‌شوند و منبع غذایی مهمی برای بسیاری از حیوانات نظیر قورباغه‌ها، وزغ­ها، مارمولک‌ها و پرندگان محسوب می ­شوند. مگس‌ها بطور گسترده در میان انسان‌ها زندگی می‌کنند و می‌توانند عامل پراکندگی بیماری‌ها بشوند.

 

منافع برای محیط زیست

مگس‌ها از عوامل گرده ­افشانی گیاهان در طبیعت بوده و یکی از مهمترین زنجیره‌های چرخهٔ غذایی می‌باشند؛ برخی از این حشرات پوسیده خوار هستند و باعث تسریع تجزیه­ لاشهٔ جانوران، مدفوع حیوانات و اجزای گیاهی گوناگون شده و در پاکسازی محیط زیست انسان را یاری می‌کنند. برخی گوشتخوار بوده و به عنوان دشمن دیگر حشرات در اکوسیستم نقش ایفا می‌کنند. در حدود ۵۰۰۰ گونه از مگس­‌ها از دیگر حشرات به عنوان طعمه استفاده می ­کنند به نحوی که گاهی از آنها به عنوان عامل کنترل بیولوژیکی یاد می‌گردد. برخی نیز گیاهخوار بوده و به عنوان آفت گیاهان شناخته می‌شوند.

 

چرخه زندگی مگس

وضعیت بدنی: این حشره به راسته Diptera تعلق دارد (Dip به معنی دو 2 و Ptera به معنی بال ها ) یعنی جزو راسته دو بالان است. تمام حشراتی که در نامشان، واژه مگس Fly به کار رفته، در گروه دو بالان قرار دارند مثل مگس خدمتکار Damselfly ، مگس سنگی Stonefly ، مگس سفید Whitefly ، مگس آتشین Firefly ، مگس ماری Snakefly ، مگس اره ای Sawfly ، مگس کره Butterfly و ... . مگس، علاوه بر یک جفت بال سینه ای، یک جفت هالتر هم در پشت بال هایش دارد. "هالتر Haltere یا Halter" یا توازنگر عضوی است با ساختاری برخسته و دکمه ای شکل که در پشت بال های برخی دوبالان رشد می کند یعنی در واقع دو بال دیگر این حشرات به هالتر تبدیل شده است. این توازنگرها در هنگام پرواز هم دقیقاً مثل بال ها حرکت می کنند. کار هالترها یا توازنگرها هم ایجاد تعادل و کمک به انجام موفقیت آمیز پرواز و حتی کمک به اجرای حرکات آکروباتیک حین پرواز است. مگس ها بدن کوتاهی دارند که از سه بند تشکیل شده است. بخش دوم یعنی سینه که بال ها و ماهیچه های پروازی را در خود دارد، نسبت به دو قسمت دیگر درشت تر است. هالترها در بند سوم بدن قرار دارند که همانطور که گفتیم، باعث حفظ تعادل حشره در هنگام پرواز می شوند. سر مگس ها، متحرک است. چشمانشان در اغلب گونه ها، مرکب و بسیار درشت است که در دو طرف سر قرار دارند. شاخک های مگس ها در گونه های مختلف، به شکل های متفاوتی دیده می شوند اما عموماً کوتاه هستند. از آنجایی که مگس ها دندان یا اندامی مشابه ندارند تا بتوانند غذاهای سخت و جامد بخورند، تنها از غذاهای مایع استفاده می کنند. به همین دلیل شکم بزرگی دارند تا بتوانند مقدار کمی از غذای مایع را ذخیره کنند.

طول بدن: یک مگس خانگی Housefly طول بدنش به 10 تا 20 میلیمتر می رسد.

وضعیت زندگی: برخی از انواع ماگوت ها (لارو های مگس) بصورت گروهی و دسته جمعی دیده می شوند. شناسایی این ماگوتها در علم پزشکی قانونی بخصوص حشره شناسی قانونی بسیار لازم و مفید است چرا که با تشخیص مرحله رشد ماگوت در لحظه کشف جسد می توان به زمان دقیق مرگ و حتی محل مرگ دست یافت. نبود ماگوت هم خود می تواند بیانگر حقایقی در تحقیقات باشد. اما ماگوت ها برای انسان ها، استفاده تجاری هم دارند. از ماگوتها در ماهیگیری استفاده می شود. همچنین آنها را پروش می دهند تا به مصرف غذایی برخی حیوانات خانگی مثل خزندگان و پرندگان برسانند. در صنعت داروسازی هم مورد استفاده قرار می گیرند( برای جدا کردن بافت های مرده از زخم). جالب است بدانید که ماگوت ها (لارو های مگس ها) در صنایع غذایی هم جایی برای خود باز کرده اند و بخصوص در بخشی از مرحله تولید پنیر از ماگوت استفاده می شود.

تولید مثل: مگس ماده، تخم هایش را در نزدیک ترین محل ممکن به منبع مواد غذایی می گذارد و به این شکل، لاروها این امکان را پیدا می کنند که تا قبل از تبدیل شدن به مگس بالغ، تا جایی که می توانند، غذا مصرف کنند. تخم های برخی گونه ها، بلافاصله بعد از گذاشته شدن، باز می شوند و این در حالیست که مگس های اندکی هم، زنده زا هستند و تخم ها در بدنشان باز می شوند. به لارو مگس، ماگوت maggot می گویند. آنها فاقد پاهای واقعی هستند و اغلب بند کوچکی بین سینه و شکمشان دیده می شود. در بسیاری از گونه ها، سر جانور به طور مشخصی مشهود نیست. در برخی گونه ها هم پاهای ریزی در برخی بند های بدن لارو دیده می شوند اما ماگوت ها (لارو های مگس) غالباً فاقد پا هستند. شاخک ها و چشم ها در لاروها یا وجود ندارند و یا خیلی نامحسوس هستند. شفیره هم در گونه های مختلف به شکل های متفاوتی دیده می شود. حتی در برخی گونه ها، شفیره در پیله ای ابریشمی قرار می گیرد. مگس های بالغ که از شفیره خارج می شوند، ندرتاً بیشتر از چند روز زندگی می کنند و عمده فعالیت آنها هم جستجو برای یافتن منبع غذایی جدید و تولید مثل است. در گرمترین روزهای تابستان، پروسه زندگی مگس از دوره تخم تا بلوغ، بین 12 تا 14 روز به طول می انجامد.

طول عمر: در نهایت، فقط چند روز

 

بالا سمت راست: مگس های بالغ خانگی / وسط بالا: تخم ها پایین: ماگوت / سمت چپ: شفیره

 

 

پرورش ماگوت مگس جهت مصرف برخی از حیوانات خانگی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آشنایی با چرخه زندگی مگس سرکه

مگس سرکه یا مگس میوه ویا بهتر بگوییم Drosophila melanogaster مگسی است از زیرراسته مگسهای Brachycera و راسته دوبالان Diptera می‏باشدطول بدن این مکس 3-4 میلیمتر وبه رنگ های زرد ، قهوه ائی ، خاکستری تا سیاه بوده وموی آریستا در شاخک ها پروش بوده وبند سوم شاخک تا حدودی تخم مرغی است .غالبا چشمهای مرکب آن درشت وقرمز رنگ بوده وبالها در حالت استراحت بطور مسطح ودر پشت بدن قرار می‏گیرند فاقد قاشقک بال بوده وبر روی میوه های در حال تخمیر واطراف خمره های سرکه دیده می‏شود ودارای چهار جفت کروموزوم است، بعد از اینکه عمل لقاح صورت گرفت وزیگوت تشکیل شد، مراحل رشد ونمو رویانی در داخل غشاء های تخم انجام می‏گیرد وسپس لارو از تخم خارج شده وبا تغذیه ورشد خود در نهایت به شفیره تبدیل می‏شود. لاروها سفید رنگ وبند بند بدون پا وزواید بدنی ودر ناحیه سر قلابهای آرواره ای به رنگ سیاه دیده می‏شوند در این مرحله رشد حشره سریع بوده وغذای فراوان میخورد ولی هنوز بالا ندارد، پس از آن نیز شفیره تکامل پیدا کرده وحشره کامل یا بالغ ظاهر می‏گردد طول مدت این مراحل تحت تاثیر دمای محیط متغیر است بطوری که در دمای 20 درجه سانتیگراد متوسط دوره تخم ولارو 8 روز است ودر دمای 25 درجه این مدت به 5 روز تقلیل می‏یابد. این مگس به بوی تخمیر وسرکه جلب می‏شودومخمرهای عامل گندیدگی میوه ها را با خود بر روی میوه های گندیده ویا رسیده حمل کرده و در آنجا کشت می‏دهند ودر داخل آنها تخم ریزی می‏کنند . مکسهای کامل ولاروهای آنها در محیطهای اسیدی وتخمیری زندگی می‏کنند ودر محل تغذیه این مکس معمولا میکروارکانیسم هایی مثل باکتری ها وقارچها نفوذ کرده وتکثیر می یابند .

 

حشره      کامل   شفیره   لار و تخم

این مگس‏در مرحله لاروی به‏قدری فعال وحریص به تغذیه است‏که به علت خزیدن از نقطه‏ای به نقطه دیگرجهت تغذیه در مسیر خود کانالهائی ودالانهائی در محیط پیرامون خود ومحیط غذائی غلیظ ایجاد می‏کنند ودر مورد قارچ خوراکی هم اگر یک قارچ آلوده را از وسط نصف کنید این دالانها وکانالهای را که لارو این مگس ایجاد کرده است را دقیقا مشاهده خواهید نمود .

از مهمترین گونه های مگسهای سرکه که آفت قارچهای خوراکی محسوب می‏شوند می‏توان به  funebris Drosophila و Drosophila melanogaster اشاره کرد

 

 

مگس کامل از ریسه های روی کمپوست تغذیه کرده واقدام به تخم ریزی در داخل کمپوست می‏کند و بعد از طی مراحل فوق الذکر لارو بوجود می‏آید وشروع به تغذیه از ریسه های داخل کمپوست کرده واگر بر روی کمپوست قارچی وجود داشته باشد از طریق پایه وارد کلاهک شده واین کانالها ودالانها را ایجاد خواهد کرد.

هر گاه دمای محیط از 25 درجه سانتیگراد پایین بیاید قدرت زاد و ولد کم شده و در نهایت در زیر 16 درجه سانتیگرادباعث از بین رفتن مگسها می‏شود ونیز اگر دمای محیط بالاتر از 30 درجه سانتیگراد باشد

باعث عقیم شدن حشره نر ودر نهایت باز منجربه از بین رفتن آنها می‏گردد پس نتیجه می‏گیریم بهترین دما جهت زندگی Drosophila Melanogaster ) 25) درجه سانتیگراد است

 

تصویر A مرحله تخم مکس سرکه تصویر B  نمای جانبی وپشتی مرحله تخم

تصویر C  مرحله لارو تصویر D مرحله شفیره

تصویررنگی از مگسهای بالغ دروزوفیلا ملانوگاستر مکس سرکه

 

 

چرخه زندگی مگس سرکه

ساعت

روز

مرحله

0

0

لحظه تخم ریزی

22-0

1-0

تشکیل جنین

22

1

خروج ازتخم

47

2

اولین پوست اندازی

70

3

دومین پوست اندازی

118

5

تشکیل پویا

122

5

پوست اندازی قبل از پویا

130

5/5

پویای کامل(سر.دم وبال)

167

7

تشکیل رنگدانه درچشم

214

9

خروج مگس از پویا

215

9

گسترش بالها-بلوغ

 

طرز صید مگس سرکه از طبیعت

در ظروف استوانه ای میوه های در حال تخمیر راقرار داده بوی مخصوص ان سبب جاب مگس ها میشود.

پرورش ونگهداری مگس سرکه

ازطریق محیط های کشت ساختگی

طرزتهیه آن

85گرم آردسفید و5/42گرم مخمر رادر آب سرد حل می کنیم.

75گرم شکر و20گرم آگار رادر آب 45درجه حل می کنیم.

دومحلول فوق را مخاوط کرده وحجم را به 1650 میرسانیم .وسپس 45دقیقه حرارت ودر نهایت 15سی سی اسید استیک به آن می افزاییم.

اهمیت مگس های سرکه به عنوان مدل آزمایشگاهی

1-سهولت دسترسی  وپروش در شرایط آزمایشگاهی

2-دوره تکاملی کوتاه (11روز)

3-تولید تعداد زیادی تخم

4-مطالعه آسان صفات(4جفت کروموزم)

در مگس سرکه، جانداری که معمولاً در اکثر مطالعات ژنتیکی استفاده می شود، افراد نوعوحشی معمولاً چشمان قرمز و بال گرد دارند

 

حالت های دیگر به غیر از نوع وحشی، گونه ها یا حالت های جهش یافته نام دارند 

 

بنابراین، افراد دارای چشم قرمز، نوع وحشی و افراد دارای چشم سفید، نوع جهش یافتههستند. در شیوه نام گذاری مگس سرکه، الل ها از روی فرم مغلوب نام گذاری می شوند. دراین روش، از حرف اول نام الل جهش یافته استفاده می شود. در صورتی که الل جهش یافتهغالب باشد، از حرف بزرگ و در صورتی که الل جهش یافته مغلوب باشد، از حرف کوچکاستفاده می شود برای مثال رنگ چشم سفید،eye white، نسبت به الل وحشی، رنگ چشم قرمز،مغلوب است. برای نام گذاری الل مسبب رنگ چشم سفید، از حرف w کوچک استفاده می کنیم. الل نوع وحشی را با یک + superscriptمشخص می کنیم. یعنینشان دهنده رنگچشم قرمز است. در برخی موارد، به جای اندیس + ، از یک علامت + به تنهایی و بدوننوشتن حرف اول نام الل جهش یافته استفاده می کنیم. و علامت هایو+،هر دو بهمعنای رنگ چشم قرمز هستند. البته در صورتی می توانیم تنها از علامت + استفاده کنیمکه صفت مورد بحث مشخص باشد و با الل دیگری اشتباه نشود. مثلاً وقتی که بدانیم درمورد رنگ چشم بحث می کنیم، به جایاز + استفاده میکنیم در صورتی که بیش از 1 الل جهش یافته در جمعیت وجود داشته باشد ( دقت کنید کهبرای هر صفت در جمعیت، فقط 1 الل نوع وحشی در نظر می گیریم )، اللی را که نسبت بهتمامی الل های جهش یافته مغلوب باشد را برای انتخاب نام الل بر می گزینیم. برایمثال، برای رنگ چشم، در جمعیت به حالت دیگری نیز وجود دارد به نامwhite_apricot. این الل نسبت به white غالب است. بنابراین الل white را برای نامگذاری استفاده میکنیم. اللwhite_apricot را با یک اندیس a مشخص می کنیم :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مجموع تعداد صفحات این تحقیق:17

:::برای مشاهده فایل کامل و اصلی تحقیق در فرمت ورد پرداخت کنید:::


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file44_1771018_7076.zip469.6k

بسته ویژه افزایش قد

بسته ویژه افزایش قد این متد توسط دکتر فلیپ میلر ابداع شده ایشان فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و همچنین متخصص درمان های طبیعی است. این تمرینات ورزشی برای بعد از بسته شدن صفحات رشد در نظر گرفته شده است که موجب افزایش قد شما به میزان پنج تا دوازده سانتی متر می شود. تمرینات ورزشی این متد ضمن رفع مشکلات ستون فقرات به تدریج با افزایش ضخامت دیسک های غضروفی که بین 25 مهره کمر قرار گرفته اند موجب افزایش قد می شود.به طور مثال وقت ...

توضیحات بیشتر - دانلود 35,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه

lyrics